czwartek, 22 lipca 2010

Kredyt gotówkowy

Żeby otrzymać ten typ kredytu musimy zwykle wnioskować oddzielnie nawet w banku, w którym mamy swoje konto. Jednak polityka banków zmienia się w tym zakresie bardzo na plus, ponieważ dla stałych klientów, banki przygotowują specjalne oferty kredytów gotówkowych bez zbędnych formalności (składanie wniosku kredytowego etc.). Jeśli jednak chcemy wnioskować o kredyt w innym banku (bo jest szybszy, tańszy, bardziej elastyczny), to musimy przejść całą procedurę. Trudno uzyskać tak modne w pewnym momencie „kredyty na dowód” czy „kredyty w 15 minut”, ale dla niskich kwot bank jest w stanie wydać decyzję od ręki (sprawdź aktualne oferty kredytów). Jednak kredyt gotówkowy oferuje więcej możliwości jeśli chodzi o spłatę (można ją rozłożyć nawet na okres 5-8 lat) oraz o maksymalną kwotę kredytu (może sięgać ona nawet 100 tys. zł).

Co to jest Rekomendacja S I?

Rekomendacja S I czyli Rekomendacja S I czyli niższy kredyt walutowy. Wprowadzona w 2006r. rekomendacja uczyniła, że banki w inny sposób wyliczają zdolność kredytową dla kredytów walutowych a inaczej dla kredytów w złotówkach. W przypadku tych pierwszych do liczenia zdolności przyjmowana jest rata kredytu liczona na podstawie wnioskowanej kwoty kredytu powiększonej o 20 proc., przy oprocentowaniu kredytu złotowego. Aby więc uzyskać kredyt walutowy należy mieć zdolność kredytową taką jak przy kredycie złotowym, ale większego o 20 proc. od sumy, którą chcemy uzyskać.

Czy warto korzystać z pożyczek hipotecznych?

Czy warto korzystać z pożyczek hipotecznych? Tak, pod warunkiem, że posiadasz nieruchomość.
Pożyczka hipoteczna to kredyt na dowolny cel, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość. Dlatego może być ona tańsza niż np. kredyt gotówkowy czy samochodowy. A do tego pożyczkę hipoteczną można spłacać nawet przez 15 czy 20 lat. Takiego okresu spłaty nie zaoferuje nam żadna inna pożyczka na dowolny cel.

Pożyczki hipoteczne są dostępne praktycznie w każdym banku, który oferuje tradycyjne kredyty hipoteczne.

Ubiegać się o pożyczkę hipoteczną może każdy, kto złoży w banku dokumenty potwierdzające zdolność kredytową do spłaty rat oraz dokumenty potwierdzające własność nieruchomości. Pożyczka hipotecznabędzie udzielona jedynie wtedy jeśli nieruchomość stanowiąca jej zabezpieczenie będzie twoją własnością a jej wartość będzie na odpowiednim poziomie. W większości przypadków pożyczki hipoteczne udzielane są maksymalnie do 50-60% wartości nieruchomości.

Czym się różni pożyczka hipoteczna od tradycyjnego kredytu hipotecznego? Oto główne różnice:

Pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel
Pożyczka hipoteczna udzielana jest na krótszy okres niż tradycyjny kredyt mieszkaniowy
Pożyczka hipoteczna jest droższa niż kredyt hipoteczny, ale tańsza niż np. kredyt gotówkowy
Banki wymagają większego wkładu własnego (zwykle 30-40%) w przypadku pożyczki hipotecznej niż w tradycyjnym kredycie na zakup nieruchomości
I na koniec ważna porada: o pożyczkę hipoteczną warto się starać, jeśli potrzebujesz większej kwoty rzędu co najmniej 50 tys. zł. W innym przypadku lepiej wnioskować o kredyt gotówkowy lub np. pożyczkę w koncie osobistym.